خرید کریو دانلود فیلم دانلود فیلم

مخابرات بیسیم گستره وسیعی از فن‌آوری‌ها را در بر می‌گیرد. مخابرات ماهواره‌ای، پخش تلویزیونی، شبکه‌های بیسیم محلی که با نام Wi-Fi شناخته می‌شوند، بلوتوث، موس و کیبوردهای بیسیم، تلفن‌های cord less و مخابرات سلولی نمونه‌هایی از فن‌آوری‌های بیسیم هستند.
با وجود اینکه کیفیت سرویس ارائه شده در مخابرات بیسیم در بسیاری از مواقع پایین‌تر از مخابرات سیمی است؛ کاربران تمایل زیادی به استفاده از این نوع ارتباطات دارند. یکی از دلایل مهم آن درجه آزادی کاربر هنگام دریافت سرویس است. وقتی کاربری از اینترنت استفاده می‌کند لازم نیست دستگاه وی با یک کابل به شبکه متصل باشد. در پاره‌ای از موارد مخابرات بیسیم تنها راه برقراری ارتباط بین فرستنده و گیرنده‌ای است که در فاصله بسیار دور از هم قرار دارند. در واقع ارتباط بیسیم جایگزین مناسبی برای رابط هایی مانند سیم مسی، کابل کواکس و فیبر نوری است.
در بین فن‌آوری‌های بیسیم، شبکه‌های موبایل (سلولی) رشد سریع و چشم‌گیری داشته‌اند. امروزه کمتر کسی است که از تلفن همراه استفاده نکند. کاربران این شبکه‌ها هنگام حرکت با سرعت بالا نیز امکان دریافت سرویس بصورت پیوسته را دارند. هر چند سال یک بار نسل جدیدی از شبکه‌های سلولی معرفی می‌شود که سرویس‌های متنوع‌تر و با کیفیت بالاتر در اختیار کاربران قرار می‌دهد. هم‌اکنون نسل چهارم شبکه های موبایل در حال پیاده‌سازی در کشورهای مختلف است. اتحادیه جهانی مخابرات (ITU 1 ) مشخصاتی را که یک شبکه موبایل باید برآورده کند تا در زمره نسل جدیدی از شبکه های سلولی قرار بگیرد؛ تعیین می‌کند. مجموعه مشخصاتی که برای نسل سوم از سوی ITU تعیین شده است تحت عنوان IMT2000 شناخته می‌شود. همچنین IMT Advanced مشخصات سیستم های نسل چهارم سلولی را بیان می‌کند. این اتحادیه نقشی در طراحی، استانداردسازی و پیاده‌سازی این شبکه‌ها ندارد
A3GPP , 3GPP2 و IEEE موسساتی هستند که به تدوین استانداردهای نسل های جدید می‌پردازند.
ممکن است استانداردهای مختلفی در قالب یک نسل تدوین و پیاده‌سازی شوند. شکل ۱ استانداردهای پیشنهادی برای نسل های یک تا چهار شبکه‌های سلولی را نشان می‌دهد. کشورهایی نظیر ژاپن، آمریکا و اتحادیه اروپا استانداردهای مورد نظر خود را در نسل‌های مختلف پیاده کرده‌اند. به عنوان مثال GSM 2 استاندارد نسل دوم است که توسط ETSI در اروپا طراحی و پیاده‌سازی شده‌است. CDMA2000 نیز استاندارد دیگری از نسل دوم است که در آمریکا پیاده‌سازی شده‌است. برای نسل چهارم دو استاندارد WIMAX II وLTE-Advanced پیشنهاد شده‌است. در حالیکه نسل چهارم در بعضی از کشورها به بهره‌برداری رسیده‌است محققان و کارشناسان در حال طراحی نسل پنجم شبکه های سلولی هستند.
نسل اول تلفن همراه درسال ۱۹۸۰ در آمریکا راه‌اندازی شد و بصورت محدود و محلی امکان مکالمه صوتی بر مبنای سیستم های آنالوگ را برای کاربران فراهم کرد. GSM با سوییچ کردن به فن‌آوری دیجیتال، مکالمه صوتی و ارسال پیامک (SMS) را به صورت فراگیر برای کاربران نسل دوم مهیا ساخت. با استفاده از روش‌های دیجیتال نه تنها کیفیت مکالمات افزایش یافت بلکه امکان استفاده از الگوریتم‌های رمزنگاری و جلوگیری از شنود اطلاعات نیز میسر شد. نسخه بهبود یافته نسل دوم GPRS3 امکان استفاده از سرویس دیتا با نرخ دانلود A 41Kbits/s و نرخ آپلود A14Kbit/s را فراهم کرد. نسل سوم سرویس دیتا را با کیفیت بالاتری در اختیار کاربران قرار داد.A 2000IMT ماکزیمم نرخ دانلود را در سیستم‌های نسل سوم برای کاربران داخل ساختمان، کاربران متحرک با سرعت متوسط و کاربران متحرک با سرعت بالا به ترتیب A144Kbit/s , 304 Kbit/s , A2048Kbit/s مشخص کرده است. با توجه به تمایل روز‌افزون کاربران به استفاده از سرویس‌های چند‌رسانه‌ای مانند ویدئو استریمینگ، ویدئو کنفرانس، شبکه های اجتماعی و بازی‌های آنلاین نرخ دانلود برای کاربران ثابت نسل چهار A1Gbit/sو برای کاربران متحرک A300Mbit/s تعیین شد. در واقع نسل چهارم امکان اتصال کاربران به اینترنت باند پهن را بصورت بیسیم فراهم می‌سازد. LTE که در قالب نسل چهارم تدوین شده بود برای نخستین بار در دو کشور نروژ و سوئد پیاده‌سازی شد؛ اما نتوانست مشخصات IMT-advanced را برآورده سازد. نسخه های بهبود یافته این استاندارد که به نام LTE-Advanced شناخته می‌شوند در نسل چهار قرار می‌گیرند.

تکامل شبکه‌های موبایل تا نسل چهار

شکل ۱: تکامل شبکه‌های موبایل تا نسل چهار

یک شبکه ی سلولی چگونه کار می‌کند؟

در یک شبکه سلولی ناحیه تحت پوشش یک اپراتور تلفن همراه به نواحی کوچکتری به نام سلول تقسیم می‌شود. کلیه عملیاتی که در یک سلول انجام می‌شود تحت مدیریت ایستگاه پایه (BTS4 ) قرار دارد. ارتباط بین کاربران و ایستگاه پایه از طریق امواج رادیویی برقرار می‌شود. ارسال از سمت کاربر به ایستگاه پایه به نام ارتباط فراسو۵ شناخته می‌شود و ارسال از سمت ایستگاه پایه به کاربر ارتباط فروسو۶ نام دارد. برای هر اتصال۷ بین کاربر و ایستگاه پایه یک کانال رادیویی اختصاص داده می‌شود. برای جلوگیری از تداخل بین اتصالات مختلف کاربران نزدیک به هم نباید از یک کانال رادیویی استفاده کنند. در فاز فراسو کاربران به سمت ایستگاه پایه ارسال می‌کنند و در فاز فروسو ارسال از سمت ایستگاه پایه به کاربران است. نحوه اختصاص کانال‌های رادیویی در فاز فراسو و فروسو توسط روش‌های دسترسی چندگانه مشخص می‌شود. این روش‌ها عبارتند از TDMA، FDMA و CDMA. ارتباطات فراسو و فروسو در سیستم‌های سلولی می‌توانند در زمان‌های متفاوت و در یک باند فرکانسی انجام پذیرند (TDD8 ) و یا بصورت همزمان ولی در باند های فرکانسی متفاوت (FDD9 ) محقق شوند.

روش های دسترسی چندگانه

زمان، فرکانس و کد سه بعد متفاوتی هستند که برای تعریف یک کانال رادیویی استفاده می‌شوند. در روش TDMA10 زمان بین کاربران تقسیم می‌شود و هر بازه از زمان به یک کاربر (برای ارسال/ دریافت) اختصاص می‌یابد. در FDMA11 پهنای باند اختصاص یافته به یک سلول بین کاربران تقسیم می‌شود. در CDMA 12 تمام کاربران می‌توانند در کل زمان و کل پهنای باند موجود ارسال/دریافت کنند، لیکن از کدهایی که بر هم متعامد هستند، استفاده می‌کنند. این بدین معنی است که گیرنده با دانستن کلمه کد هر کاربر می‌تواند اطلاعات مربوط به آن کاربر را از بین سیگنال‌های دریافتی دیگر جدا کند.
روش دسترسی جدیدی به نام SDMA13 طراحی شده‌است که به کاربران نزدیک هم امکان استفاده از یک کانال رادیویی را بدون اینکه کاربران تداخل قابل ملاحظه ای دریافت کنند؛ می‌دهد. در این روش ایستگاه پایه یا نقطه دسترسی با استفاده از چند آنتن و روش‌های پردازش سیگنال می‌تواند تشعشعات آنتن‌ها را بصورت بیم‌های مختلف شکل‌دهی کند و هر بیم را به سمت یک کاربر متمرکز کند. به تعبیری می‌توان گفت فضا به عنوان بعد جدیدی برای تعریف کانال در نظر گرفته می‌شود. با تغییر هر کدام از این چهار بعد، کانال (منبع) جدیدی برای استفاده کاربران ایجاد می‌شود،شکل۲
نسل‌های مختلف و استاندارد‌های متفاوت یک نسل ممکن است از روش‌های دسترسی چندگانه متفاوتی استفاده کنند. مثلا GSM از TDMA استفاده می‌کند و CDMA 2000 از CDMA.
UMTS14 که استاندارد نسل سوم است از روش CDMA باند پهن (WCDMA) استفاده کرده که ظرفیت بالاتری را نسبت به TDMA و CDMA برای سیستم‌های سلولی فراهم می‌کند.

روش های دسترسی چند گانه

شکل ۲: روش های دسترسی چند گانه

شبکه دسترسی رادیویی

هر چند ایستگاه پایه که در یک منطقه جفرافیایی قرار دارند به یک کنترل‌کننده ایستگاه پایه (کنترل کننده رادیویی) متصل می‌شوند. ارتباط این کنترل‌کننده ها با ایستگاه پایه ۱۵ از طریق اتصالات رادیویی مانند لینک‌های مایکرویو و یا لینک‌های زمینی مانند فیبر نوری برقرار می‌شود. اکثر ایستگاه های پایه مجهز به دیش‌های مایکرویو برای برقراری ارتباط با کنترل‌کننده‌های ایستگاه‌های پایه هستند. این کنترل‌کننده‌ها ترافیک کاربران را به سمت شبکه هسته و بالعکس هدایت می‌کنند و می‌توانند بصورت محلی در مورد تخصیص کانال به کاربران و مدیریت دست به دست شدن ۱۶ تصمیم‌گیری کنند. مجموعه ایستگاه‌های پایه و کنترل کننده‌ها به نام شبکه دسترسی رادیویی ۱۷ شناخته می‌شوند.

شبکه هسته

شبکه هسته۱۸ شامل المان‌هایی مانند مرکز سوییچینگ موبایل MSC19 و HLR20 و VLR21 است. HLR و VLR پایگاه داده‌ای هستند که اطلاعات مربوط به کاربران را به ترتیب به صورت دایمی و موقت نگه می‌دارد. ترافیک کاربران از طرف کنترل‌کننده‌ها وارد مرکز سوییچینگ موبایل می‌شود و در صورت لزوم به سمت شبکه PSTN هدایت می‌گردد. مکالمات صوتی در نسل دوم و سوم با استفاده از سوییچینگ مداری ۲۲ بین مبدا و مقصد انجام می‌پذیرد. در سوییچینگ مداری مسیر و منابعی از شبکه هسته و شبکه دسترسی رادیویی به یک تماس اختصاص می‌یابد. این منابع در تمام مدت برقراری تماس برای سایر تماس‌ها قابل استفاده نیست. در GPRS و UMTS23 ( استاندارد نسل سوم) سرویس دیتا نیز به کاربران ارائه می‌شود. این شبکه‌ها از سوییچینگ مداری برای انتقال ترافیک صوتی و از سویچینگ پاکتی۲۴ برای انتقال ترافیک دیتا استفاده می کند. در سوییچینگ پاکتی اطلاعات کاربران بصورت بسته‌های IP درآمده و ممکن است مسیرهای مختلفی را تا مقصد طی کنند. در این نوع سوییچینگ منابع شبکه به صورت مشترک توسط بسته‌های IP استفاده می‌شود.

شبکه دسترسی رادیویی و شبکه هسته

شکل ۳: شبکه دسترسی رادیویی و شبکه هسته از GSM تا [۱]LTE-Advanced.

زمانی که کاربر جدید روی یک کانال کنترلی تقاضای کانال می‌کند، این تقاضا از طریق ایستگاه پایه به MSC منتقل می‌شود. اگر کانالی موجود باشد به کاربر اختصاص داده می‌شود و در غیر این صورت تقاضای کاربر رد می‌شود. دست به دست شدن زمانی رخ می‌دهد که سطح سیگنال دریافتی کاربر یا ایستگاه پایه ضعیف باشد. مثلا زمانی که یک کاربر متحرک از یک سلول به سلول دیگر وارد می‌شود چنین وضعیتی رخ می‌دهد. در این صورت ایستگاه پایه به مرکز سوییچینگ اطلاع می‌دهد که موبایل نیاز به دست به دست شدن دارد؛ سپس مرکز سوییچینگ بررسی می‌کند از بین ایستگاه‌های پایه، کدام یک سیگنال کاربر را با کیفیت مطلوب دریافت می‌کند. اگر چنین ایستگاه پایه ای وجود داشت عملیات دست به دست شدن بین ایستگاه پایه جدید و ایستگاه پایه قدیم انجام می‌شود. اگر در سلول ایستگاه پایه جدید، کانال خالی وجود داشته باشد تماس ادامه پیدا می‌کند و در غیر این صورت قطع می‌شود.
آنچه بیان کردیم ساختار کلی یک شبکه سلولی مبتنی بر GSM/GPRS بود. نسل سوم نیز ساختاری مشابه نسل دوم دارد. بعضی از المان‌های شبکه مانند MSC، HLR و VLR قابل استفاده در نسل سوم هستند. ایستگاه های پایه و کنترل کننده‌های ایستگاه پایه که به ترتیب با نام Node B و کنترل کننده رادیویی (RNC25 ) در نسل سوم شناخته می‌شوند از جمله المان‌هایی هستند که باید جایگزین شوند.
در حالیکه GPRS و نسل سوم از سوییچینگ مداری و سوییچینگ پاکتی در شبکه هسته استفاده می‌کنند نسل چهارم سوییچینگ پاکتی و بستر IPرا برای ارائه کلیه سرویس‌ها از جمله صوت، ویدیو و دیتا انتخاب کرده‌است . شبکه هسته نسل چهارم که با نامEPC26 شناخته می شود؛ یک ساختار سبک و کارآمد است. هنگامیکه کاربر گوشی خود را روشن می‌کند یک آدرس IP به او اختصاص داده می‌شود و زمانی که گوشی خود را خاموش می‌کند آدرس IP آزاد می‌شود.

فن آوری‌های پیشرفته در شبکه دسترسی نسل چهار

ساختار شبکه دسترسی رادیویی نیز در نسل چهار تغییر یافته و ساده‌تر شده است. در LTE-Advanced کنترل کننده رادیویی وجود ندارد و وظایف این نود به ایستگاه‌های پایه
( eNodeB27 ) نام دارند سپرده شده‌است. با توجه به ساختار جدید زمان لازم برای برقراری ارتباط و دست به دست شدن کمتر می‌شود.
LTE-Advanced از شبکه‌های دسترسی متفاوت پشتیبانی می‌کند. در واقع ایده نسل چهار این است که کاربران ازشبکه های دسترسی مختلف مانند…. Wi-Fi، GSM به شبکه هسته واحد که از بستر IPاستفاده می‌کند متصل شوند.
شبکه دسترسی رادیویی نسل چهارم (E-UTRAN28 )از فن آوری های نوینی استفاده می کند که نتیجه آن افزایش بهره وری طیفی، افزایش تعداد کاربران فعال هم‌زمان و کیفیت سرویس تضمین شده برای کاربران است.

هر بلوک منبع در OFDMA دارای بعد زمان و مکان است.

شکل ۴: هر بلوک منبع در OFDMA دارای بعد زمان و مکان است.

OFDMA

روش دسترسی چندگانه مورد استفاده در انتقال فروسو OFDMA29 و فراسو SCFDMA30 است. OFDMA یک فن‌آوری چند حاملی است که از بعد زمان و فرکانس برای تخصیص منابع رادیویی به کاربران استفاده می‌کند. در پهنای باند موجود تعداد زیادی زیرحامل تعریف می‌شوند که بر هم عمود هستند. عمود بودن زیرحاملها این امکان را به گیرنده می‌دهد که داده های ارسالی روی هر کدام از زیرحامل ها راآشکارسازی کند. برای اینکه زیرحامل‌ها بر هم عمود باشند باید فاصله فرکانسی معینی با هم داشته باشند. در LTE هر ۱۲ زیر حامل تشکیل یک بلوک منبع می‌دهند. بعد دیگر بلوک منبع زمان است.
به هر کاربر بر حسب سرویس مورد استفاده و کیفیت سرویس مورد نیاز یک یا چند بلوک منبع اختصاص داده می‌شود. در واقع در نظر گرفتن بعد زمان این امکان را به وجود می آورد که زیرحامل‌ها به صورت مشترک به کاربران اختصاص یابند. در حالی که یک زیر حامل در یک زمان به یک کاربر اختصاص دارد در زمان دیگر به کاربر دیگری اختصاص می‌یابد شکل ۴٫

چند ورودی- چند خروجی (مایمو )

در این فن آوری، هم فرستنده و هم گیرنده می‌توانند مجهز به چند آنتن باشند. Wi-Fi، WiMax و LTE از جمله سیستم‌هایی هستند که از مایمو استفاده می‌کنند. مایمو۳۱ می‌تواند برای بهبود کیفیت و قابلیت اطمینان ارتباطات مورد استفاده قرار گیرد. فرستنده می‌تواند یک جریان دیتا را از آنتن‌های مختلف ارسال کند. چنانچه آنتن‌ها فاصله معینی از هم داشته‌باشند کانال های مستقلی بین فرستنده و گیرنده ایجاد می‌شود و امکان اینکه هم‌زمان همه کانال‌ها سیگنال ارسالی را به نحو مخربی تحت تاثیر قرار دهند کاهش می‌یابد. گیرنده نسخه‌های متفاوتی از سیگنال ارسالی را دریافت می کند که می تواند با پردازش آن‌ها سیگنال ارسالی را با کیفیت بهتری نسبت به سیستم‌های تک‌آنتنه بازسازی کند.
سیستم‌های چند آنتنه می‌تواند برای افزایش ظرفیت (نرخ ارسال) بین فرستنده و گیرنده به کار رود. در واقع با استفاده از چند آنتن در فرستنده و گیرنده می توان چند مسیر موازی برای ارسال دیتا بین فرستنده و گیرنده به وجود آورد. در این حالت بدون استفاده از پهنای باند بیشتر که منبع باارزشی و کمیابی محسوب می‌شود؛ نرخ ارسال افزایش یافته‌است.
شکل دهی پرتو۳۲ کاربرد دیگری است که می توان با استفاده از سیستم‌های چندآنتنی به آن دست یافت. در شکل دهی پرتو قسمت عمده انرژی تابشی از آنتن‌ها در جهت خاصی متمرکز می‌شود. از این روش می‌توان برای افزایش کیفیت سیگنال دریافتی کاربرانی که در مرز سلول قرار دارند؛ استفاده کرد.

شکل‌دهی پرتو برای افزایش کیفیت سرویس کاربرانی که در مرز سلول قرار دارند.

شکل ۵: شکل‌دهی پرتو برای افزایش کیفیت سرویس کاربرانی که در مرز سلول قرار دارند.

انعطاف پذیری در طیف و تجمیع حامل‌ها

LTE-Advanced برای باندهای متفاوت فرکانسی در فاصلهA700MHz تا A2.7GHz طراحی شده‌است. این ویژگی راضی کردن محدودیت های اعمالی از طرف رگولاتوری ها و پیاده سازی این استاندارد در کشورهای مختلف را تسهیل می‌سازد. پهنای باند کانال های LTE-Advanced نیز از A0.4MH تا A20MHZ متغیر است.
تجمیع حامل‌ها فن‌آوری ایست که LTE-Advanced از آن بهره می‌گیرد تا نرخ دیتا و ظرفیت سیستم را بالا ببرد. با تجمیع باندهای فرکانسی می‌توان کانال هایی با پهنای باند بالاتر به دست آورد. این امکان وجود دارد که باندهای فرکانسی بصورت غیر پیوسته و از فرکانس‌های متفاوت انتخاب شود. از آن جایی که ممکن است پهنای باند کافی در یک محدوه فرکانسی در اختیار یک اپراتور نباشد؛ این موضوع مزیت مهمی محسوب می شود. عمده چالش در نقاط انتهایی و لایه فیزیکی است. دستگاه‌های کاربران باید مجهز به فرستنده/ گیرنده‌هایی باشد که ارسال و دریافت را در باندهای مختلف پشتیبانی کند. هم‌اکنون با تجمیع ۵ حامل (کانال) پهنای باند کانال LTE-Advanced تاA 100MHz هم می‌رسد.

رله

رله ها ایستگاه‌های پایه کوچکی هستند که برای افرایشش پوشش کاربرانی که در مرز سلول و دور از ایستگاه پایه هستند؛ مورداستفاده قرار می گیرند. رله حکم یک تکرارکننده را دارد و آنچه را از ایستگاه پایه در یافت می کند، تقویت و ارسال می‌کند.

فمتوسل ها یا ایستگاه پایه خانگی ۳۳ ، ایستگاه‌های پایه با توان مصرفی کم، برد محدود و ارزانی هستند که به منظور افزایش پوشش و ظرفیت شبکه سلولی برای نصب در منازل، ادارات و مکان های تجاری طراحی شده‌اند.

 

ارتباط کاربر به کاربر D2D به کاربران سلولی که در نزدیکی هم هستند اجازه می‌دهد به طور مستقیم و بدون اینکه ترافیک خود را از ایستگاه پایه عبور دهند با هم در ارتباط باشند. در واقع یک ارتباط تک‌گامه بین فرستنده و گیرنده جایگزین ارتباط سلولی شامل فراسو و فروسو می‌شود. کاهش مصرف توان، افزایش نرخ ارسال و کاهش تاخیراز جمله مزایای این فن‌آوری افزونه برای شبکه‌های سلولی است. هم‌چنین بستر مناسبی برای ایجاد سرویس‌های جدید فراهم می‌گردد.

 

footnote

۱) International Telecommunication Union
۲)Global System for Mobile Communications
۳)General Packet Radio Service
۴)Base Transceiver Station
۵)UP link
۶)Down link
۷)Connection
۸)Time Division Duplex
۹)Frequency Division Duplex
۱۰)Time Division Multiple Access
۱۱)Frequency Division Multiple Access
۱۲)Code Division Multiple Access
۱۳)Space Division Multiple Access
۱۴)Universal Mobile Telecommunication System
۱۵)Base Station Controller (BSC)
۱۶)Hand over
۱۷)Radio Access Network
۱۸)Core Network
۱۹)Mobile Switching Center
۲۰)Home Location Register
۲۱)Visiting Location Register
۲۲)Circuit Switching
۲۳)Universal Mobile Telecommunication System
۲۴)Packet Switching
۲۵)Radio Network Controller
۲۶)Evolved Packet Core
۲۷)Evolved Node B
۲۸)Evolved Universal Terrestrial Radio Access Network (E-UTRAN)
۲۹)Orthogonal Frequency-Division Multiple Access
۳۰)Single Carrier Frequency Division Multiple Access
۳۱)MIMO
۳۲)Beamforming
۳۳)Home eNode B
۳۴)Device-to-Device Communication

مراجع:

[۱]۳GPP , [Online]. Available: http://www.3gpp.org/.

[۲] A. Goldsmith, Wireless Communication, Cambridge University Press., 2005.

[۳] “Rohde-Schwarz White Papers,” [Online].
Available: http://www.rohde-schwarz.com/en/solutions/wireless-communications/lte/applications/applications_57856.html.

[۴]I. F. Akyildiz, D. M. Gutierrez-Estevez, R. Balakrishnan and E. Chavarria Reyes, “LTE-Advanced and the evolution to Beyond 4G (B4G) systems,” Physical Communication, vol. 10, pp. 31-60, 2014.

گردآوری و تالیف : راه‌کار سرزمین هوشمند

بدون دیدگاه

شما اولین دیدگاه را ثبت کنید.

دیدگاهتان را ثبت کنید

لطفا نام خود را وارد کنید لطفا آدرس ایمیل معتبر وارد کنید. لطفا پیغام خود را وارد کنید.
خرید vpn خرید کریو خرید کریو دانلود فیلم خارجی دانلود آهنگ ایرانی دانلود فیلم خرید vpn دانلود فیلم vpn خرید vpn خرید کریو Google
خرید vpn خرید کریو خرید کریو دانلود فیلم خارجی دانلود آهنگ ایرانی دانلود فیلم خرید vpn دانلود فیلم vpn خرید vpn خرید کریو Google